Kas Yra Mažoji Bendrija?
Mažoji bendrija – dažnai girdimas, tačiau tik ne daugeliui žinomas žodžių junginys, kuris vis tik turi savo svarbią reikšmę ir tam tikrą paskirtį asmeniniame, visuomeniniame ir socialiniame gyvenime. Tai ne tik puikus būdas bei išskirtinai patogi priemonė artimiems draugams, šeimos nariams ar tiesiog iniciatyviems bendraminčiams susiburti, bet ir įgyvendinti savo turimas idėjas, atnešančias ir finansinę naudą. Tad, kas tai yra mažoji bendrija, kaip ji funkcionuoja, kuo yra patogi ir naudinga, kam ir kodėl reikalinga?
Pagal pateikiamus apibrėžimus mažoji bendrija – tai tokia teisinė forma, kuri leidžia steigti įmonę daugiau kaip vienam fiziniam asmeniui. Dar oficialesnis apibrėžimas teigia, kad mažoji bendrija – tai ribotos civilinės atsakomybės privatus juridinis asmuo. Tai reiškia, kad tokį statusą turinčios įmonės nariai neprivalo savo turtu atsakyti dėl neįvykdytų planų ar numatytų tikslų neįgyvendinimo. Tokia lengvata yra viena iš priežasčių, kodėl tokios įmonės steigiamos ir šio veiksnio dėka netgi yra skatinamos kurtis.
Įmonę gali sudaryti iki dešimties narių, kurie patys yra jos steigėjai bei sumąnytojai. Narių skaičius, palyginus su kitomis teisinėmis įmonių formomis, yra nedidelis, tačiau būtent tuo patrauklus smulkiesiems ar pradedantiesiems verslininkams. Būtent ši galimybė leidžia nedidelei žmonių grupei pradėti savo verslą, kadangi nėra nustatytas pradinis piniginis įnašas – jį nustato patys bendrijos nariai, atsižvelgdami į savo bei kitų finansines galimybes. Taigi turime dar vieną privalumą mažosioms bendrijoms steigti – kaip minėta anksčiau, bankroto ar kitos nesėkmės atveju, nėra privaloma atlyginti padarytos žalos savo turto sąskaita, o be to, įmonės ir fizinio asmens turtas yra atskiras, todėl asmuo įnvestavęs pingus gali nukentėti tik iškirtinais atvejais, kai pats elgiasi nesąžinigai ir neteisėtai.
MB (Mažosios Bendrijos) Steigimas Tik 159 EUR (steigiant internetu)!
Kodėl Ir Kam Verta Steigti Mažąją Bendriją?
Mažosios bendrijos pagrindinis tikslas yra pelno siekimas. Tačiau asmenis, kurie steigia tokio teisinio pagrindo įmones, sieja ne tik finansinių interesų patenkinimas, bet labai dažnai ir bendra idėja. Todėl tokio pobūžio įmones neretai įkuria, kaip ir minėta anskčiau, būtent šeimos nariai, norėdami turėti savo šeimos verslą. Toks verslas jiems leidžia susijungti bendram tikslui, kartu padidinti savo šeimos biudžetą, o tuo pačiu, neretai, įgyvendinti ir senai puoselėtą svajonę. Artimi ir patikimi žmonės – esminis pagrindas, leidžiantis įkurti mažąsias bendrijas, kadangi tokios įmonės narius neatsiejamai turi lydėti vienas kito pasitikėjimas ir tarpusavio bendradarbiavimas.
Norint, kad idėją pavyktų įgyvendinti, o skirtas laikas ir darbas neštų pelną, bendradarbiavimas bet kuriame versle yra pats svarbiausias. Mažosios bendrijos veikloje teisiniu pagrindu yra suteikiama nemažai laisvės, todėl daugelį sprendimų ir nutarimų įmonės nariai priima patys. Tai viena iš priežasčių, kodėl itin svarbus glaudus ir artimas ryšys, kontakto palaikymas bei vienas kito įsiklausymas. Visus šiuos kriterijus kur kas lengviau įgyvendinti, kai įmonės narius sieja artumas bei tarpusavio patikimumas. Tačiau galima pastebėti, kad mažąsias bendrijas dažnai kuria ir tiesiog labai gerai vieni kitus pažįstantys asmenys, nenorėdami daug investuoti, bet turėdami bendrą veiklos idėją.
Be visų prieš tai išvardintų pagrindinių sąlygų tokiai įmonei įkurti, kaip dar vieną lengvatą galima paminėti ir tai, kad tokioje įmonėje nėra būtini darbuotojai ar netgi pagrindinis vadovas. Pavyzdžiui, buhalterinius skaičiavimus gali atlikti patys įmonės nariai, jei turi užtektinai žinių, o dažniausiai pakanka kruopštaus atidumo ir kantrybės, siekiant viską teisingai susisteminti. Taigi samdyti buhalterį, kuriam yra reikalingos finansinės išlaidos, nėra būtina. Kitų darbuotojų samdymas ir darbo sutarčių sudarinėjimas taip pat nėra privalomas, kadangi patys mažosios bendrijos nariai sprendžia ir tvarko įmonės nuostatus, priima nutarimus ir tardamiesi tarpusavyje priima reikalingus tolimesnius žingsnius jų ir įmonės gerovei, kartu vykdydami ir įmonės veiklą.
Lygiai tokia pati situacija yra ir su bendrijos vadovu. Tiek įmonės nariais, tiek vadovu gali būti tik fiziniai asmenys. Tokią bendriją įkurti, kaip minėta, užtenka ir vieno asmens, tačiau esant daugiau narių, visi sprendimai visada priimami bendru nutarimu, todėl vadovas tokioje įmonėje nėra būtinas. Tai taip pat mažosios bendrijos išskirtinumas, leidžiantis jos nariams jaustis vienas su kitu lygiaverčiais. Mažoji bendrija išties pasižymi glaudžiu, paprastu ir atviru tarpusavio narių santykiu, todėl tokio teisinio pagrindo juridiniam asmeniui taikoma daug laisvių ir teisių sprendimams priimti. Vis tik, kad tokia įmonė būtų įkurta, reikalingi ne tik artimi bendraminčiai, kurie daugelį sprendimų priima patys, bet yra ir tam tikri būtini procesai, lydintys iki įmonės įkūrimo. Tačiau reikalavimai tokiai įmonei įsteigti, tikrai nėra sudėtingi ar užimantys daug laiko.
Veiksmai, Kuriuos Reikia Atlikti Steigiant Mažąją Bendriją
Veiksmai, kuriuos reikia atlikti, norint įkurti mažąją bendriją, yra paprasti ir atitinkantys daugelio kitų teisinio pagrindo įmonių steigimo žingsnius. Be to, tokios įmonės įkūrimo tvarka yra ir netgi žymiai paprastesnė, kadangi Vyriausybės pavyzdiniai steigimo dokumentai yra patvirtinti ir pateikiami viešai, tad jie yra lengvai randami ir pasiekiami. Remiantis pateiktais steigimo dokumentų pavyzdžiais, nėra sudėtinga sudaryti tiek nuostatų formas, reikalingas įmonei įkurti, tiek steigimo sutarties bei steigimo akto dokumentus. Taip pat galima rasti ir formų pildymo rekomendacijas, jei vis dėlto kyla papildomų klausimų, kadangi jose viskas paaiškinta kur kas smulkiau ir nuosekliau. Išimtinais atvejais, kai kurioms mažosioms bendrijoms pavyzdinės formos gali būti netinkamos, dėl jų norimos veiklos vykdymo ar kitų jiems svarbių kriterijų, į kuriuos jie norėtų atsižvelgti. Tokiu atveju įstatymas leidžia steigimo sandorį sudaryti patiems, ruošti dokumentus nebūtinai pagal rekomenduotus pavyzdžius, tačiau svarbu nurodyti visą reikalingą informaciją apie kuriamą įmonę, narius ir jos veiklą. Na, o užpildžius visas reikiamas formas, sukūrus tinkamus įmonės nuostatus, į kuriuos atsižvelgdama įmonė vykdys savo veiklą, visą informaciją belieka pateikti į Juridinių registrų centrą. Nuo tos akimirkos, kada pateikiami visi reikalingi dokumentai ir įmonė yra užregitruojama, mažoji bendrija laikoma įsteigta.
Teikiant dokumentus, juose svarbu paminėti ir tokią informaciją kaip narių skaičius, jų pagrindiniai duomenys, kiekvieno pagal galimybes ir bendrą nutarimą įnešamos sumos dydis arba kitoks turtas, bendrijos buveinės vieta bei kita svarbi, reikalinga informacija. Esant galimybei, mažąją bendriją įregistruoti taip pat galima ir elektroniniu būdu. Paprastai, šios teisinės įmonės steigimas elektroniniu būdu užima mažiau laiko bei yra paprastesnis tuo, kad visus reikalingus dokumentus ir formas galima užpildyti tiesiog internetinėje erdvėje ir nėra privaloma vykti į registrų centrą. Tad galimybių įsteigti tokią teisinę įmonę – yra ne viena, rasti reikalingų formų ir dokumentų pavyzdžius bei kitą susijusią informaciją, taip pat galima labai paprastai ir be didelių pastangų.
Nors visus sprendimus tokios įmonės nariai priima patys ir nėra privalu turėti vadovą, o pats įmonės steigimas yra patogus ir nesudėtingas, vis dėlto toks juridinis asmuo gali, o dažnu atveju ir turi turėti savo atstovą. Atstovu gali būti tik bendrijos narys, kuris skiriamas būtent tada, kai įmonėje yra daugiau nei du nariai ir joje nėra vadovo. Tokiu atveju išrinktas atstovas ne tik labai palengvina bendrijos veiklą, bet ir padeda susiteminti daugelį jos sudėtinių veiklų. Mažosios bendrijos atstovas ne tik atstovauja savo įmonę, sudarinėja sandorius ir dalyvauja derybose, bet taip pat teikia reikalingus dokumentus ir duomenis į registrų centrą, šaukia susirinkimus, organizuoja įmonės apskaitos procesus ir atlieka kitas svarbias funkcijas. Bendrijos atstovas turi išties nemažai atsakomybių, jos visos yra nustatomos bendrame susirinkime, tad kartu vykdydamas jam skirtas pareigas, atstovas taip pat vykdo įmonės veiklą ir dalinai jai vadovauja.
Mažosios Bendrijos Mokami Mokesčiai
Kad įmonės veikla būtų sklandi, o jos įsteigimas vyktų teisiškai tvarkingai ir sąžiningai, reikia nepamiršti ir tam tikrų privalomų mokesčių. Tai vienas iš aktualesnių klausimų asmenims, kurie nori steigti ir užsiimti mažosios bendrijos veikla. Kaip anksčiau minėta, steigiant tokios teisinės formos įmonę, nėra nustatyto privalomojo įstatinio kapitalo, tačiau mažosios bendrijos nariai turi sumokėti pradinį įnašą, kurio sumą nustato patys. Vėliau reikia mokėti ir nustatytus privalomuosius – pelno, pridėtinės vertės, sodros, gyventojų pajamų – mokesčius. Tačiau, kol įmonė neturi pelno ir nepasiekė tam tikros pelno sumos, dauguma mokesčių pirmaisiais veiklos mėnesiais nėra mokami, o kiti – tik metams pasibaigus. Taip pat reikia paminėti, kad mažosioms bendrijoms anksčiau buvo taikoma daugiau lengvatų, kas buvo viena iš priežasčių rinktis būtent tokios teisinės formos įmonę, tačiau buvo atlikti pakitimai, kurie lėmė tokių įmonių atsiradimo sulėtėjimą. Tačiau vis dėlto, mažoji bendrija – viena iš palankiausių ir patogiausių įmonių formų, šiuo metu Lietuvoje pagal populiarumą esanti net ketvirtoje vietoje.
Mažosios bendrijos patrauklumas pradedantiesiems ar smulkiesiems verslininkams išties akivaizdus. Ir nors galima įžvelgti keletą apribojimų, tokių kaip, menkas verslo plėtimasis dėl ribotų narių skaičiaus ar sudėtingesnis pelno paskirstymas dėl nevienodos pradinės sumos įnešimo, tačiau artimų žmonių ratui – tai vienas patraukliausių būdų verslo idėjai įgyvendinti. Juk verslo sėkmė visuomet priklauso nuo žmonių tarpusavio pasitikėjimo. Tad net ir pradėjus nuo tokios teisinės formos kaip mažoji bendrija, kuri yra puikus startas, ateityje galima rasti būdų ir savo veiklą sėkmingai plėsti į kitą teisinės formos veiklos pavadinimą.